Spójność ujawnień w raporcie ESG z oceną podwójnej istotności
Kwestie istotne | Ważne pytania, które każda firma powinna sobie zadać
W lipcu 2024 r. EFRAG opublikował raport, w którym prezentuje wnioski z oceny pierwszych raportów zrównoważonego rozwoju sporządzonych przez pionierskie spółki zgodnie z ESRS za rok 2023. Niezależnie od kontrowersji, jakie wzbudziło jego opublikowanie, firmy wdrażające nowe zasady mogą wyciągnąć wartościowe wskazówki dla organizacji procesu i przygotowania raportu ESG. Widać, że przejście do raportowania ESRS jest procesem i wdrożenie będzie wymagało czasu. Niezależnie pojawiły się wskazówki KEONA dla audytorów ESG. Widzimy, że obydwa dokumenty prowadzą do wspólnych wniosków, że w sporządzaniu raportu najważniejsze jest właściwe zdefiniowanie kwestii istotnych, które stanowią wyznacznik tego, jakie dane są zbierane i prezentowane tak, by raport odzwierciedlał ujawnienia, które faktycznie są istotne dla interesariuszy. To oczekiwanie wydaje się być proste, jednak przełożenie na wewnętrzne praktyki organizacji jest poważnym wyzwaniem.
Wnioski EFRAG
EFRAG prowadził analizę na podstawie około 28 dużych spółek. Obserwacje odnoszą się do oceny podwójnej istotności (DMA), ujawnień w raporcie oraz zagadnień dotyczących łańcucha wartości. EFRAG prezentuje także wyniki badań, które pokazują punkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta